Подобрете живота си с усъвършенствано усещане за вкус!
Виното ще промени начина, по който мислите за храната.
Да се науча как да дегустирам вино беше едно от най-умните неща, които съм правил за здравето си.
Изглежда нелогично, но този процес ме научи да копнея по по-изтънчени храни.
Всичко започва с простата концепция, че не пиете вино, а го вкусвате. И тази лека промяна в поведението води до промяна във всичко. Подобряване на усещането за вкус с вино Притежаването на силно развито усещане за вкус вече не е толкова важно, колкото е било в други части от еволюционната ни история.
В съвременния ни живот се сблъскваме с твърде малко храни, които биха могли да бъдат токсични или отровни. В най-лошия случай се налага да помиришем кутията с мляко.
Естествено, може да възразите, че двойните чийзбургери с бекон са токсични, но все пак не е същото. И въпреки всичко това, което консумираме, определя някои аспекти на здравето ни, и виното също не е изключение. Подобрявайки усещането ни за вкус, се научаваме да отличаваме какво харесваме – и защо. Изграждането на добре тренирано небце изисква практика. Аз може би съм доказателството, че всеки може да подобри небцето си с известни усилия.
Единственото, което направих, беше да променя някои от навиците си при пиене, и след като го сторих, можах да правя слепи дегустации на вино с около година практика.
Ето какво направих: Използвайте носа си Следващия път, когато ще ядете или пиете нещо, за секунда помиришете, преди да вкусите. Започнете да отделяте вкуса (солен, кисел, сладък, горчив) от ароматите (много по-сложен свят на миризми).
Попиването на аромати от реалния свят е най-добрият начин да започнете да изграждате “библиотеката” си от вкусове, които после да прилагате към виното.
Обръщането на внимание на тези отправни точки от света наоколо ще ви накара да се чувствате по-комфортно по отношение на езика на вкуса. Забавете темпото Когато консумирате храна или пиете вино, отделяйте малко повече време за това: забавете темпото, обръщайте внимание.
Усещането ви за вкус е в устата ви, така че колкото повече време виното прекарва в нея, толкова повече ще можете да вкусите от него. Използвайте повече време между глътките.
Вината (особено добрите такива) се променят от началото до края – и дори доста след като сте преглътнали. Практикувайте визуализация Затворете очи и се опитайте да забравите, че държите чаша с вино. Какво помирисвате? Стигнах до най-безумните ми впечатления от дегустация, прибягвайки до този метод.
Изведнъж чаша вино се превръща в тенджера с къкрещ черешов сос на котлона, или необичаен ароматен еквивалент на плесенясало мазе. Дайте си разрешение да интерпретирате и тълкувате по какъвто начин ви се вижда уместен. Приемете странността Когато пробвате трите навика, описани по-горе, ще започнете да долавяте необичайни или странни вкусове.
Пишещите на тема вино често се фокусират единствено върху ароматите, от рода на “благоуханни есенни черешови цветове и кокосов нюанс,” което е донякъде журналистически патос.
Виното винаги е ключ към нашите рецептори за горчиво и кисело, тъй като в основата си то е кисело и донякъде тръпчиво (особено червените вина). Някои хора считат тези вкусове за непривлекателни, но обръщат внимание на силата им – и можете да започнете да си изграждате образ как определени типове грозде като цяло присъстват във виното.
Когато започнете да разпознавате множествеността на хармониите между сладко, кисело и горчиво, както и нови аромати с всяка глътка, започвате да разбирате и концепцията за баланса във виното. Пробвайте вино на серии Мозъкът ни се затруднява да идентифицира деликатни нюанси в различните вина без база за съпоставка. Когато пробвате вина в сравнителни серии, бързо ще доловите техните различия (или сходства).
Сравнителните дегустации ще изградят у вас хранилище от основни индикатори за всеки вид и сорт (каберне совиньон, малбек, сира и т.н.).
Сравнителните дегустации са важни за оформяне на вкусовия ви речников запас. Може да ви е много трудно да кажете, че пиното е “с вкус на червени плодове” само по себе си, но когато го поставите до богат малбек с “виолетови плодове”, тази перспектива спомага за разграничаването на спецификата на всяко от тези вина.
Ориентиране в езика Езикът е донякъде клопка, когато за първи път дегустирате вино. Не се притеснявайте и не очаквайте да бъдете на 100% точни, нито сравнявайте езика си с този на някой друг.
Вместо това, когато помиришете вино, започнете с “голяма категория” и после навлезте в специфика. Например дали това червено вино е по-плодово, или по-пикантно?
После можете да започнете да описвате ароматите, които откривате. Може да наречете аромат “яркочервена череша”. Аз може да го нарека “прясна малина”. Някой друг може да го нарече “хрупкава червена слива”. Всяко от тези описания е правилно. Всъщност усещането ни за вкус се променя с течение на времето – така че очаквайте вкусовите ви предпочитания да еволюират и да се променят редовно. Няколко винени серии, които да пробвате Един съвет: винените серии обикновено са в порции по 90-100 мл, поднесени едновременно. Най-добрият начин да пробвате вината е първо индивидуално, и после да ги сравните едно с друго. Като се има предвид, че вкусовите сравнения са едни от най-добрите начини да се научите да правите слепи дегустации, ето няколко изпитани и доказали се серии, които може да пожелаете да пробвате: Серии за начинаещи Те са замислени така, че да се запознаете с основните черти на виното, както и да разширите вкуса си и възприятието си за виното. Небцето ви след тях никога вече няма да бъде същото. Което не е нещо лошо! Сух ризлинг, совиньон блан и отлежавало в дъбови бъчви шардоне
Какво да правите: Започнете с ризлинга и завършете с шардонето, пробвайки всяко от тях поотделно и после сравнявайки ги помежду им.
Какво ще наблюдавате: Тъй като всяко вино в това вкусово сравнение е формално “сухо”, първото, което ще забележите, е как да започнете да разплитате плодовите аромати от истинската сладост (остатъчна захар от гроздето) във виното.
Всякаква “сладост”, която долавяте в тази серия, е просто защото вината имат аромат, който асоциирате със сладост, а не защото реално има останала захар във виното.
Извън това обръщайте внимание на това как киселинността намалява, а богатството (текстурата) се увеличава с всяко следващо вино.
Накрая шардонето ще ви помогне да идентифицирате вкуса на дъб във виното, тъй като е единственото вино в тази серия, което е отлежавало в дъбови бъчви. Пино ноар, малбек и каберне совиньон Какво да правите: Започнете с пино ноар и завършете с каберне совиньон. Ако можете да откриете и трите вина, произхождащи от дена и съща държава или дори един и същ регион, би било идеално. Сонома или Аржентина биха били отлични локации, от които да се снабдите с тези три вина.
Какво ще наблюдавате: Тази дегустация подчертава три основни компонента: плътност, продължителност на вкуса и танин. Малбекът е сходен по богатство с кабернето, но обикновено ще откриете, че каберне совиньон има по-стипчив, агресивен танин, докато малбекът като цяло е с малко по-мека текстура. Сляпа дегустация на сухо розе, отлежавало в дъбови бъчви шардоне и пино ноар
Какво да правите: Всяко от вината трябва да бъде поднесено при стайна температура и дегустаторите трябва да бъдат със закрити очи, преди вината да бъдат налети. Можете да използвате и черни очила, ако имате такива.
Какво ще наблюдавате: Ще научите как усещането ни за вкус във виното често се влияе от цвета на виното. Дегустаторите често бъркат розето или пиното ноар с бялото вино – и обявяват шардонето за червено. Тази дегустация е много забавна! Винени серии за умерено напреднали Средното ниво на дегустации излиза извън това, което е в бутилката, и се концентрира върху това откъде (и от кога) е виното. Можете също така да се заровите по-дълбоко в това как различните методи на производство влияят на крайния вид и вкус на виното. Бордо от Медок, южноафриканско каберне, каберне от Норт Коуст (или каберне от Кунавара)
Какво да правите: Пробвайте първо кабернето от Бордо, и оставете калифорнийското каберне за накрая. Отделете колкото време ви е нужно за всяко от вината, водейки си точни и подробни бележки за дегустацията, за да идентифицирате разликите между тях.
Какво ще наблюдавате: Важността на различията в климата и тероара се разкрива отлично в това вкусово сравнение. Климатичните разлики се изразяват в плътността и плодовите вкусове, когато сравнявате кабернето от Бордо с калифорнийското каберне. Сравнението между южноафриканското и калифорнийското каберне илюстрира поразителни разлики в начина, по който тероарът влияе на виното. Други отлични едносортови винени серии включват:
Пино ноар от Калифорния, Орегон и Франция;
Совиньон блан от долината на Лоара, Норт Коуст в Калифорния (примерно Сонома), и Марлборо, Нова Зеландия
Риоха ховен (млада) или крианца, резерва риоха, гран резерва риоха
Какво да правите: В идеалния случай е желателно да намерите един производител и да дегустирате гамата му от риоха, започвайки от базовата риоха и стигайки до гран резерва.
Какво ще наблюдавате: Това вкусово сравнение бързо ще идентифицира разликите от това как дългосрочното отлежаване влияе на вкусовия профил на червеното вино. Бързо ще идентифицирате къде попадат предпочитанията за ниво на дъбов нюанс. С това сравнение преминавате от никакъв, през много малко престой в дъбови бъчви, до много дългосрочно отлежаване в дъбови бъчви. 10-годишно червено вино срещу 3-годишно червено вино
Какво да правите: Намерете 2 вина от един и същ сорт и един и същ регион, с винтиджи, различаващи се с между 7 и 15 години. Започнете със старото вино и завършете с младото.
Какво ще наблюдавате: Тази дегустация ще ви покаже как виното се променя с остаряването си. Ще забележите разлики в цвета, плътността, нивото на танини и плодовия вкус. Винени серии за напреднали Дегустациите за напреднали се концентрират предимно върху най-висок клас вина и деликатните им разлики като тероар. Често ще откриете, че тези дегустации се концентрират върху сортове лозя и стилове вино, които лесно могат да бъдат сбъркани едни с други.
Австрийски грюнер велтлинер, испанско албариньо, сансер или пуйи фюме (совиньон блан)
Бордо от левия бряг (каберне), бордо от десния бряг (мерло), резерва риоха или резерва Рибера дел Дуеро (темпранийо)
Тосканско верментино, испанско вердехо, совиньон блан от Норт Коуст
Бароло, барбареско, брунело ди Монталчино
Германски VDP (сух) ризлинг, австрийски ризлинг, елзаски ризлинг
Заключение Култивирайте в себе си простата идея, че не пиете вино, а го вкусвате. С една малка промяна ще се промени и цялостното ви възприятие на тази напитка. Единственият начин да развиете небцето си е да не спирате да отваряте нови и нови бутилки… но все пак пийте с мярка!